گوشه و کنار از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی (4)

گوشه و کنار از اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی (4)

برخی از اخبار فعالیت‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی در سال 1393 به شرح زیر است:

1. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان باهدف بازدید و تقدیر از موسسه خیریه برتر کشور از سازمان مردم نهاد آبشار عاطفه‌ها بازدید به عمل آورد. شمقدری ضمن مثبت ارزیابی نمودن عملکرد فعالیت‌های سازمان آبشار عاطفه‌ها اعلام کرد: نمایش عشق، ایثار و کمک به هم‌نوع را با فرهنگسازی می‌توان متعالی ساخت. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ضمن اعلام آمادگی جهت ارائه خدمات فرهنگی به سازمان خیریه آبشار عاطفه‌ها اعلام کرد: خدمترسانی فرهنگی به افراد تحت پوشش مؤسسات خیریه را تقویت خواهیم کرد و این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنیم.

2. علی‌اصغر حاجی نقی در بیست و چهارمین جلسه انجمن خیرین کتابخانه‌ساز استان، آمادگی ساخت کتابخانه‌های موقت و دائم روستایی را از محل زکات اعلام کرد. مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) ضمن اشاره به محل خرج کردهای زکات برای ساخت و تجهیز کتابخانه‌های عمومی استان اعلام کرد: تیم‌هایی برای بررسی و شناسایی ظرفیت شهرستان‌ها و روستاهای فعال در پرداخت زکات آماده شوند تا در جهت ساخت و توسعه کتابخانه مورد استفاده قرار بگیرد. حاجی نقی ابراز امیدواری کرد با ساخت اولین کتابخانه روستایی می‌توان، انگیزه ساخت کتابخانه را در جمع خیرین و مردم روستا به طور چشمگیر رونق و افزایش داد و در این زمینه می‌توان با استفاده از ظرفیت مناسب ائمه جماعات و ائمه جمعه هر شهرستان به خدمت رسانی سرعت بخشید.

3. اعضای کمیسیون فرهنگی و اجتماعی به همراه رییس شورای اسلامی استان در دفتر مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان جلسه‌ای با موضوع روش‌های فعال‌سازی و استفاده از تجربیات موفق شهرداران در پرداخت و تحقق سهم نیم درصد درآمد شهرداری‌ها برگزار شد. غلامرضا بصیری پور رییس شورای اسلامی استان در این جلسه اعلام کرد: امروز باید شوراهای اسلامی بازو و اهرم سرعت بخشی به ارتقاء وضع کتابخانه‌ها و فرهنگ جامعه باشند. همچنین جواد انصاری رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی استان نیز ضمن تاکید و توجه ویژه بر فعالیت در حوزه کتاب و اشاره به رهنمودهای مقام معظم رهبری در باب اهمیت کتاب، توسعه فرهنگی را مقدم بر کارها و اولویت‌های کاری اعلام کرد. امیر الله شمقدری مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این جلسه به بیان آمار وضعیت کتابخانه‌های عمومی استان در سطح ملی، استانی و شهرستان‌ها پرداخت و از نتایج بابرکت این جلسه نوید داد و اظهار امیدواری کرد تا پایان سال جاری شاهد تحولی نوین در سطح کتابخانه‌های عمومی خواهیم بود.

4. دکتر سید عباس صالحی، معاون وزیر فرهنگ و ارشاد در مراسم افتتاح شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب ناشران ایران در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مشهد بیان داشتند: برای رسیدن به افق توسعه فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در کشور باید هفته برگزاری نمایشگاه کتاب در نقاط مختلف کشور به یک جریان فرهنگی پویا و مستمر در طول سال تبدیل شود. معاون وزیر فرهنگ و ارشاد بیان کرد: نمایشگاه کتاب هم زمینه معرفی آثار جدید ناشران و دسترسی متقاضیان به کتاب‌های خوب با قیمت مناسب را فراهم می‌کند و هم فرصتی برای رونق اقتصاد نشر می‌باشد وی ده فرصت بی‌نظیر را برای تبدیل شدن خراسان رضوی به قطب فرهنگ مکتوب در کشور جهان اسلام را خاطرنشان کرد که در هیچ استانی حتی تهران فراهم نیست. معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اعلام کرد: خراسان رضوی دروازه ورود به ایران فرهنگی است که فرصتی مطلوب برای جذب ناشران و پدیدآورندگان آثار مکتوب و معرفی کتاب‌ها و نویسندگان ایرانی را فراهم می‌کند. معاون وزیر فرهنگ و ارشاد وجود کتابخانه‌های بزرگ و با قدمت تاریخی، رسانه‌های پرقدرت و مقتدر، مراکز علمی – فرهنگی عالی، نهادهای صنفی و فرهنگی و خودجوش در حوزه نشر را از دیگر فرصت‌های بی‌نظیر خراسان رضوی برای تبدیل شدن به قطب فرهنگ مکتوب جهان اسلام عنوان کرد.

5. امیرالله شمقدری در جلسه مدیران اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان، ضمن بیان اولویت‌های حضور در شانزدهمین نمایشگاه کتاب گفت: مطلوبیت در ارائه محتوا و برنامه‌ریزی برای گفتمان‌سازی از اساسی‌ترین اولویت‌های حضور در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب استان می‌باشد. شمقدری اعلام کرد: استفاده از ظرفیت حضور گسترده مردم در شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب می‌تواند نقطه تأثیرگذار در راستای تحقق اهداف نهضت مطالعه مفید باشد. مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان همچنین از برنامه‌ریزی برای اجرای برنامه عصرانه “من و کتاب”شامل طرح‌های گفتمانی ویژه گروه‌های مرجع همچون اصحاب رسانه، تشکل‌های دانشجویی، تشکل‌های فرهنگی، اتحادیه دانش‌آموزان و کتابداران در غرفه نهاد کتابخانه‌ها در استان خبر داد.

6. بخش نابینایان کتابخانه دکتر شریعتی مشهد به مناسبت روز جهانی نابینایان مورد بهره‌برداری قرار گرفت. مریم رام مسئول کتابخانه عمومی شریعتی شهرستان مشهد عنوان داشت همزمان با روز عصای سفید، بخش نابینایان کتابخانه دکتر شریعتی مشهد کار خود را آغاز نمود. مسئول کتابخانه دکتر شریعتی ضمن بیان این مطلب افزود: در جلسه هم‌اندیشی که به همین مناسبت به همت رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان مشهد و با حضور مسئولان سازمان بهزیستی استان خراسان رضوی و جمعی از نخبگان کم بینا و نابینا برگزار شد، بخش نابینایان کتابخانه دکتر شریعتی رسماً مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

7. به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی محمد کرمی، معاون اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان با اعلام کرد: از ابتدای سال، اهدای 44 هزار نسخه کتاب به کتابخانه‌های عمومی استان آغاز می‌شود، وی خاطرنشان کرد در این مدت 12 نسخه کتاب نفیس خطی و چاپ سنگی توسط خیرین به کتابخانه‌های عمومی اهداشده که هم اکنون در اختیار بخش نسخ خطی کتابخانه عمومی شهید باهنر مشهد می‌باشد.

8. به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان مشهد، یحیی قویدل مسئول کتابخانه عمومی فرزانه جامع ضمن اعلام خبر اهدای 2558 جلد کتاب به کتابخانه عمومی فرزانه جامع خاطرنشان نمود که ارزش مجموعه کتاب‌های اهدایی بالغ بر دویست و پنجاه میلیون ریال بوده و در موضوعات متنوع از جمله تاریخ، ادبیات و دین هست. وی بیان داشت که اهدای این مجموعه در پی درخواست از دانشمند محترم در زمان تشکیل شورای فرهیختگان طرق در سالن اجتماعات کتابخانه فرزانه جامع صورت پذیرفت. لازم به ذکر است استاد مهدی مهریزی از شخصیت‌های علمی برجسته حوزه و دانشگاه می‌باشند که از جمله تألیفات ایشان می‌توان به کتب کتاب‌شناسی اصول فقه شيعه، آشنايى با متون حديث و نهج‌البلاغه، ميراث حديث شيعه، شناخت نامه علّامه مجلسى، دانشنامه اميرالمؤمنين علیه‌السلام، نوانديشى دينى و مسئله زن و ماهيت انسانى قيام امام حسين عليه‏ السلام اشاره داشت.

9. عاقبتی رئیس اداره امور کتابخانه‌های خراسان رضوی در حاشیه بازدید از کتابخانه جامعه‌المصطفی با اعلام این خبر اظهار داشت: 5 باب کتابخانه مشارکتی به کتابخانه‌های عمومی استان اضافه شد که سه باب از این کتابخانه‌های متعلق به شهرستان کاشمر، یک باب متعلق به شهرستان بردسکن و یک باب در مشهد فعالیت می‌نمایند. رئیس اداره امور کتابخانه‌های استان خراسان رضوی ادامه داد: مجوز فعالیت کتابخانه‌های مذکور یک ساله هست و ادامه همکاری با این کتابخانه منوط به رعایت قوانین نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور می‌باشد. عاقبتی در پایان گفت: 2 باب از این 5 کتابخانه، روستایی می‌باشند و اهتمام اهالی این روستاها در ایجاد کتابخانه مشارکتی قابل‌تحسین است.

10. عضو فعال کتابخانه استاد احمد آرام بردسکن در هشتمین المپیاد نجوم و اختر فیزیک جهان که به میزبانی کشور رومانی برگزار شد توانست مدال نقره این المپیاد را از آن خود کند. محمدرضا حسن‌پور عضو فعال کتابخانه استاد احمد آرام در نشستی با کتابداران شهرستان توضیح داد: این المپیاد که از دهم تا نوزدهم مردادماه در کشور رومانی با شرکت 198 دانش‌آموز از 37 کشور جهان در قالب 42 تیم برگزار شد، گروه 10 نفره ایران توانست در این المپیاد مقام دوم جهان بعد از کشور رومانی را از آن خود کند. شایان‌ذکر است، محمدرضا حسن‌پور در جمع کتابداران کتابخانه استاد آرام شهرستان، ضمن قدرشناسی، منابع کتابخانه بالاخص بخش نجوم و فیزیک را بسیار ارزنده توصیف کرد

میلاد معین‌الدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *