گوشه و کنار از اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی(3)

گوشه و کنار از اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی(3)

برخی از اخبار فعالیت‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی در سال 1392-1393 به شرح زیر است:

نشست مشترک مدیران کل حفظ آثار و نشر و کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی این جلسه در محل اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان برگزار شد در پایان این جلسه به برگزاری جلسات کاری مشترک و برنامه‌ریزی برای انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دو دستگاه تاکید شد.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان از کتابخانه دهخدا بازدید کرد به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، شمقدری ضمن بازدید سر زده از وضعیت کتابخانه دهخدا شهرستان مشهد بازدید کرد مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان همچنین در این بازدید از بخش‌های مختلف مرجع،نشریات،کودک و نوجوان، خدمات اینترنت، دیداری و شنیداری و تحکیم سواد بازدید به عمل آورد. کتابخانه عمومی دهخدا با زیربنای 360 مترمربع ،12751 نسخه کتاب ،1156 نفر عضو از سال 1389 در شهرک شهید رجایی تأسیس گردیده و از ساعت 7 الی 19 برای اعضای کتابخانه‌ها ارائه خدمات می‌نماید.

به مناسبت هفته اهدای کتاب ، شهروند خیر روستای ارزنه 50 نسخه کتاب دانشگاهی خود را به کتابخانه عمومی ثامن‌الحجج شهرستان باخرز اهدا نمود. به گزارش روابط عمومی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان باخرز، حسین رضایی کردیانی رییس اداره کتابخانه‌های عمومی دلیل اهدای کتاب توسط یک شهروند خیر ارسال پیامک از طریق سامانه پیامکی به شهروندان باخرزی در خصوص اهدای کتاب به کتابخانه‌های عمومی شهرستان باخرز به مناسبت هفته اهدای کتاب بیان نمود.

جشنواره غذای سالم در کتابخانه پروفسور صادقی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، جشنواره غذای سالم به همت بخشداری سرولایت، مرکز بهداشت و درمان این بخش و همکاری کتابخانه پرفسور صادقی با شرکت مردم فرهنگ دوست چکنه و روسای ادارات، روز گذشته در کتابخانه پروفسور صادقی این شهر برگزار شد. هدف از برگزاری این جشنواره معرفی غذاهای سنتی و تشویق مردم به تهیه غذاهای سالم و مناسب با سلامت خانواده و ترویج فرهنگ استفاده از غذای ایرانی بود.

چهارمين جلسه انجمن کتابخانه‌ها و سومين جلسه نهضت مطالعه مفيد شهرستان خوشاب برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی، قدرت الله كشوري رئيس اداره کتابخانه‌های عمومي شهرستان خوشاب ، ضمن ارائه گزارش عملكرد 5 ماهه اخير و اقدامات انجام‌شده مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته را افزايش 70 درصدي اعضاء و 250 درصدي امانت كتاب نسبت به مدت مشابه سال قبل بوده و از دیگر فعالیت‌های شاخص ای اداره تشكيل باشگاه كتاب دوستان خوشاب را بیان نمود.

تا پایان سال 70 درصد از شهرستان‌های بزرگ استان دارای انجمن خیرین کتابخانه ساز می‌شوند به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، شمقدری ضمن اشاره به فعال شدن 30 درصدی انجمن خیرین کتابخانه‌های عمومی در شهرستان‌های استان خبر از رشد این آمار تا پایان سال داد و اعلام کرد: 70 درصد شهرستان‌های بزرگ استان تا پایان سال جاری از ظرفیت انجمن خیرین کتابخانه ساز بهره‌مند خواهند شد.

رییس هیئت‌مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز خراسان رضوی در برنامه زنده تلویزیونی صبح به خیر خراسان حاضر و در راستای اهداف انجمن خیرین کتابخانه‌های عمومی استان مطالبی را بیان داشت. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، غلامحسین حیدری رییس هیئت‌مدیره انجمن خیرین کتابخانه ساز خراسان رضوی با حضور در برنامه زنده تلویزیونی صبح به خیر خراسان ضمن تاکید بر اهمیت کتاب و کتاب‌خوانی اعلام کرد هیچ دینی به اندازه دین مبین اسلام به علم، عالم، معلم و کتاب اهمیت نداده است و اگر سنت کتابخانه سازی را زنده کنیم، ایران اسلامی در رأس هرم علمی و فرهنگی جهان قرار خواهد گرفت.

مهدکودک‌های صدف و خاتم‌الانبیاء رشتخوار امروز به مناسبت هفته هوای پاک مهمان کتابخانه ولی‌عصر شهرستان بودند. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی، کتابخانه عمومی ولی‌عصر شهرستان رشت خوار، میزبان کودکان مهدکودک‌های صدف و خاتم‌الانبیاء بود. و کلاس قصه‌گویی در محل اتاق کودک کتابخانه برگزار و در پایان به تمامی بچه‌ها توسط اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بادکنک اهداء گردید.

طرح عضويت سراسري اعضا براي اولين بار در کتابخانه‌های استان خراسان رضوی اجرا شد به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، شمقدری در جمع خبرنگاران ضمن تبیین برنامه‌های دهه فجر کتابخانه‌های عمومی استان از اجراي طرح عضويت سراسري در کتابخانه‌های عمومي استان خراسان رضوی براي اولين بار در كشور خبر داد و بیان داشت “نرم‌افزار جامع مديريت کتابخانه‌ها” توسط اداره كل فناوري اطلاعات و با همكاري اداره كل امور کتابخانه‌های نهاد کتابخانه‌های عمومي كشور، باهدف رفع مشكلات کتابخانه‌های نهاد در بهره‌گیری از نرم‌افزار کتابخانه‌ای و به منظور پیاده‌سازی يك سيستم جامع،تحت وب،يكپارچه و متمركز مديريت کتابخانه‌های عمومي كشور طرح‌ریزی و پیاده‌سازی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان به همراه چند تن از مدیران ستادی، از تعدادی از کتابخانه‌های عمومی شهرستان‌های قوچان، درگز و کلات بازدید به عمل آورد. این دیدارها که به طور تفکیکی و در هر یک از شهرستان‌ها صورت پذیرفت.

امیر الله شمقدری به مناسبت روز تکریم مادران شهید به اتفاق جمعی از همکاران در خانه سردار رشید اسلام شهید کاوه حاضر شد به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، شمقدری ضمن حضور در منزل شهید کاوه یاد و خاطر شهید کاوه و پدر بزرگوارشان را زنده نگه داشت.

نقشه نرم‌افزاری پراکندگی شاخص‌های، کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی رونمایی شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی، امیر الله شمقدری ضمن مراسم رونمایی از نرم‌افزار پراکندگی شاخص‌های کتابخانه‌ها ابیان داشت: این نرم‌افزار نتیجه یک کار جهادی و عاشقانه است که به همت همکاران دلسوز و خلاق این اداره کل در واحد فناوری اطلاعات صورت گرفته است. و قابلیت اتصال این نقشه نرم‌افزاری به بانک‌های اطلاعاتی و فراخوانی اطلاعات از دیتابیس های متنوع و قابلیت بروز رسانی و ارتقا این نرم‌افزار از دیگر مزایای شاخص این نرم‌افزار می‌باشد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی، شمقدری ضمن قدردانی از تلاش‌های کتابداران به خصوص بانوان کتابدار، اعلام کرد: کتابداران استان در سالی که گذشت افتخارات فراوانی را با تلاش‌های مجاهدت گونه خود رقم زدند و این پیشرفت‌ها و برکات حاصل‌شده، محصول همکاری، همیاری و دعای خیر والدین و خانواده بزرگ کتابداران عزیز بوده است.

میلاد معین الدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *