header001

شماره هفدهم و هجدهم، پاییز و زمستان 1398

دکتر محمد زره ساز

شناسه و استاندارد

شماره‌ جدید نشریه الکترونیکی شناسه با محوریت موضوعی استانداردهای کتابخانه‌ای منتشر شد. سرسخن این شماره نیز مصادف با روز جهانی استاندارد منتشر می‌شود که جا دارد این روز را به همه فعالان این حوزه تبریک عرض کنیم. در رابطه با این ویژه‌نامه، انتظار داشتیم که پس از انتشار فراخوان و سفارش مطلب، محتواهای بیشتری از سوی صاحب‌نظران و کارشناسان در اختیار ما قرار می‌گرفت تا می‌توانستیم مطالب و تحلیل‌های بیشتری را در ستون تراوش نشریه ارائه دهیم. با این حال، این امکان میسر نشد و چند مطلب دریافتی در فواصل زمانی مشخص در این شماره منتشر و اطلاع‌رسانی شد. عمده مطالب دریافتی از سوی اساتید و کارشناسان همکار در طرح «تدوین استانداردهای کتابخانه‌های عمومی ایران» بودکه در مدت انجام این طرح تجربیات ذیقیمتی را در این حوزه تخصصی کسب کرده‌اند.
ادامه مطلب
دکتر رحمت الله فتاحی

یک آرزوی دست یافتنی (البته اگر همکاران کمک کنند!)

سالها پیش و هنگامی که مشغول گذراندن دوره دکترا در استرالیا بودم، همواره در حین و پس از بازدید از کتابخانه ها و همچنین پس از هر کلاس درس، به این می اندیشیدم که آیا کتابخانه ها و کتابداران ما در ایران به شرایطی خواهد رسید که، همچون کشورهای پیشرفته و از جمله استرالیا، در یک چارچوب علمی و حرفه ای و منطبق با استانداردهای جهانی فعالیت کنند؟ همواره آرزو داشتم که ما هم از جنبه های علمی و حرفه ای به وضعیت مطلوب برسیم. با هر آرزو، از خود می پرسیدم آیا این آرزو محقق خواهد شد؟ در آن زمان، وضعیت ما، بویژه از نظر رعایت استانداردها، آنچنان مطلوب نبود.

ادامه مطلب
دکتر رضا رجبعلی بگلو

استاندارد بازاریابی و روابط عمومی کتابخانه‌های عمومی: گزارشی کوتاه از تجربه یک تدوین

استاندارد بازاریابی و روابط عمومی یکی از استانداردهای هفتگانه برای کتابخانه‌های عمومی است که با انتخاب نهاد کتابخانه‌های عمومی و با مجری‌گری انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران تدوین شد. سایر استانداردهایی که در این مجموعه تدوین شد عبارت بودند از استاندارد «مجموعه»، «خدمات اطلاعاتی»، «ساعتِ کاری»، «خدمات مشتریان»، «برنامه‌ها» و «کارکنان». مسئولیت تدوین استاندارد بازاریابی و روابط عمومی با نگاه مثبت آقای مسعودی (مجری پروژه) و با تأیید کمیته راهبری استاندارد و هیئت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی به بنده واگذار شد.

ادامه مطلب
فرارمز مسعودی

الگوی ساختار استاندارد، با تاکید بر ملاحظات تدوین استانداردهای کتابخانه‌های تخصصی

مهمترین پرسش یا مسئله در تدوین استانداردهای کتابخانه‌ها و از جمله کتابخانه‌های تخصصی، چگونگی طرح‌ریزی ساختار آن است؛ به این معنی که در تدوین استانداردها، چه مواردی و به چه شکلی باید آورده شوند؟. در این زمینه می‌توان به دو شیوه اصلی عمل کرد؛ یکی استفاده از یک استاندارد یا متن مبنا و پذیرش ساختار آن به‌عنوان الگوی تدوین و دیگر بهره‌گیری از یک منطق یا مدل معتبر و قرار دادن آن به‌عنوان شالوده استاندارد و پی‌ریزی ساختار استاندارد بر مبنای آن.
ادامه مطلب
قزل ایاغ

استاندارد مجموعه: تجربه‌ای جدید در تدوین استاندارد

استانداردها، در هر حوزه‌ای نشان‌دهنده حداقل‌های لازم و بایدها در حوزه کاربرد هستند. این حوزه می‌تواند مرتبط با محصول و یا خدمت باشد. از این رو در هر حوزه‌ای ضروری است استانداردهایی برای حفظ حداقل‌های لازم تدوین شوند تا کیفیت در آن حوزه تضمین شود. تنوع در تولید کنندگان کالاها و ارائه کنندگان خدمات نیز سبب می‌شود تا همگان پایبند به استانداردها باشند تا بتوانند رضایت مشتریان و بهره‌گیران خود باشند. از این رو به نظر می‌رسد استانداردها نشان دهنده کیفیت و هماهنگی و یکپارچگی نهاد‌ها و صنایع در گستره وسیعی باشد.
ادامه مطلب
قزل ایاغ

تجربه های تدریس در گفتگو با ثریا قزل ایاغ مدرس درس مواد و خدمات کتابخانه برای کودکان نوجوانان در گروه آموزشی کتابداری دانشگاه تهران

اشاره: مصاحبه پیش رو قرار بود به صورت پیوست نشست کتابخانه های کودکان با عنوان "تجربه های تدریس درس مواد و خدمات کتابخانه برای کودکان و نوجوانان" در کتاب چهارمین کنگره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران منتشر شود. درون مایه اصلی این مصاحبه از محتوای پیش نشست دوم کتابخانه های کودکان در روز یکشنبه 20 آبان 1397 با حضور خانم ها ثریا قزل ایاغ، نوش آفرین انصاری و فرزانه طاهری سرچشمه گرفته است.
ادامه مطلب
کتابدار کولبر

گپ و گفت با کتابدار کولبر: تجربه ترویج کتابخوانی در اجتماع

سید احمد حسینی از جمله نیروهای علاقه‌مندی است که دل را به دریا زده و تحفه‌های فرهنگی خود را با کوله‌پشتیش به میان بازاریان و کارگران برده و بدون چشمداشت مادی از آنها تقاضا می‌کند تا برای ارتقای زندگی خود مطالعه کنند. نشریه شناسه ضمن آرزوی موفقیت برای این سفیر آگاهی در اجتماع، گپ و گفت کوتاهی را با ایشان ترتیب داده است که در ادامه ارائه خواهد شد. از همه علاقه‌مندانی که تمایل دارند به این کتابدار کولبر در ارائه خدمات خالصانه‌اش کمک کنند تقاضا می‌شود از طریق ایمیل نشریه شناسه با ما در ارتباط باشند و کمک‌های خود را در اختیار ایشان قرار دهند.

ادامه مطلب
پرفسور شالینی اورس

زمینۀ نوظهور علم اطلاعات در جستجوی هویت و پارادایم مناسب: مصاحبه با پرفسور شالینی اورس

پروفسور شالینی اورس یک عضو آکادمی، متخصص اطلاعات، مؤسسه‌ساز مشهور و یک سخنران مورد توجه است. او به مدت 42 سال به عنوان عضو هیئت علمی دانشگاه میسور (کارناتاکا، هندوستان) خدمت کرده است. یک پژوهشگر فولبرایت و استاد مدعو در ویرجینیا تِک ایالات متحده آمریکا و مؤسسۀ آماری هندوستان، بنگالورو است. وی پروژۀ کتابخانۀ دیجیتالی دانشگاهی، یک مخزن دسترسی باز هندی مشهور از نظر بین‌المللی را پایه‌گذاری کرد.
ادامه مطلب
رضا رجبعلی بگلو

تحلیلی انتقادی و درون‌نگر درباره انجمن: چالشِ استعاره‌ها و تمثیل‌ها

مجمع عمومی و انتخابات هفتمین دوره انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران با کنگره چهارم متخصصان علوم اطلاعات هم‌رخداد شد. رخداد فرخنده‌ای که به پیشنهاد رئیس هیئت مدیره ششم انجمن جناب آقای دکتر خسروی همراه با گردهمایی بزرگ انجمن و در پایان روز نخست کنگره چهارم برگزار شد. به همان زودی دوره ششم هیئت مدیره انجمن سپری شد و دوره جدیدی از انجمن آغاز به کار کرد. انگار همین دیروز بود؛ مجمع عمومی و انتخابات ششمین دوره انجمن را عرض می‌کنم.

ادامه مطلب
کرونانگاری

کرونانگاری

هیچ نوشته ای را نمی توان جدا از بافت و محیطی که در آن شکل گرفته و به قلم در آمده است تصور کرد. چرا که نگارنده هر سطری، آدمیزادی است با هزار و یک ماجرای پیدا و پنهان در جسم و جانش که به سرانگشتان قلم سرازیر می شود. هر متن به رشته تحریر درآمده، دو مفهوم را در خود دارد. یکی صورت ظاهر متن است که در قالب کلمه ها و جمله ها، مفهومی که مد نظر نگارنده بوده است را منتقل می کند. یک صورت باطن هم در متن مستتر است که از حوزه عمل کلمه ها و جمله ها دور مانده و به این سادگی قابل لمس و درک نیست.
ادامه مطلب
عبدالحسین فرج پهلو

صبر و حقیقت جویی، راه مقابله با آشفتگی اطلاعاتی کرونا

از زمان شکل گیری و شیوع اخبار مرتبط با بیماری کووید 19 در بهمن ماه 1398 تا کنون اخبار و شبه اخبار فراوانی به ویژه در شبکه های اجتماعی رایج در کشور به گردش در آمده است. هم از نظر کمّی و هم از نظر کیفی و محتوایی این اخبار به قدری زیاد و پراکنده شده است که در مجموع شرایطی بسیار آشفته و سردرگم ایجاد کرده است. خواننده کنجکاو این اخبار که به لحاظ حساسیت موضوع بعضاً حریصانه به دنبال رسیدن به اطلاعاتی قابل استفاده برای خود و خانواده­اش برای مقابله با این بیماری ناشناخته و منحوس است، معمولا سردرگم می ماند که از میان انبوه خبرهای جورواجور و بعضا متضاد و نامطمئن چکار می­تواند بکند و از چه راهی می­‌تواند خبرهای درست را از نادرست تشخیص دهد و در نهایت چکار باید بکند؟ پیش از پرداختن به پاسخ این سئوال، ابتدا نگاه سریعی بیندازیم به انواع اطلاعاتی که در حال حاضر در جریان است و برای شناخت بیشتر موضوعات مطرح شده آنها را دسته بندی کنیم.
ادامه مطلب
پریناز بابایی

سیاهه وارسی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی استرالیا برای بازگشایی کتابخانه‌ها

از اول ماه مِی، دولت‌ها نسبت به برنامه‌ریزی برای رهایی از محدودیت خدمات اقدام و اعلام کرده‌اند که کتابخانه‌ها در قلمروی شمالی کشور استرالیا از 15 مِی مجدد بازگشایی می‌شوند. با نزدیک شدن به هفته‌‌هایی که کتابخانه‌ها می‌توانند از محدودیت خدمات رها و به طور کامل مجدد بازگشایی شوند انتظار شفافیت بیشتری داریم. در حالی که دولت می‌تواند بیانیه‌های گسترده‌ای را در زمینۀ بازگشایی مجدد کتابخانه‌ها بدهد، نیاز است که به دقت جزئیاتی توسط مدیران کتابخانه‌ها برنامه‌ریزی شود تا هر نوع تهدید باقی‌مانده‌ای را برای کارکنان و کاربران به حداقل برساند.
ادامه مطلب
لیلی وکیلی

این روی سکه، آن روی سکه

خبر از چین آمد که ویروسی در راه آلوده کردن جهان است. فقط می­‌خواندم و فکر می‌­کردم تا به ما برسد حتما دارو و واکسنش هم می­‌رسد. اما کرونا رسید بی­‌دارو و بی‌واکسن، خیلی زود تبدیل شد به یک کابوس وحشتناک. از ما بهتران گفتند ماسک بزنید و دست‌ها را بشویید، ماسک و دستکش و مواد ضدعفونی به یکباره نایاب شد و این نگرانی همه­‌ی ما را چند برابر کرد. دست و دل هر دو شسته و به انتظار نشسته. من به عنوان یک کتابدار پزشکی در بیمارستان امام خمینی تهران مشغول به کار هستم. بیمارستان ما جزء بیمارستان‌هایی است که از روز اول، پذیرش و خدمات دهی به بیماران کووید 19 را شروع کرد. کتابخانه ما روبروی پاویون یا همان استراحتگاه رزیدنت‌ها است و به اندازه یک باغچه پر از درخت‌های کاج از هم فاصله داریم. گاهی صبح‌­ها در محوطه پرکاج و کلاغ، روبری کتابخانه می‌­نشینم و پزشک­‌هایی که دسته دسته با لباس‌هایی که بی‌شباهت به لباس‌های جنگ نیست را تماشا می کنم.

ادامه مطلب
نشست تخصصی علم سنجی

نشست تخصصی علم‌سنجی و کرونا

با حضور:

دکتر محمدرضا قانع ( علم‌سنجی و بحران کوید 19: بایدها و نبایدها)

دکتر سعید اسدی ( آسیب‌شناسی پژوهش‌های مرتبط با کرونا با رویکرد علم‌سنجی)

دکتر فیروزه دوخانی ( ارزیابی پژوهش‌های کوید 19 با رویکرد آلتمتریکس)

دکتر شیما مرادی ( تغییر سنجه‌های وبی و کارکرد رسانه‌های اجتماعی در ارزیابی پژوهش‌های کوید 19)

مجری کارشناس:

دکتر محمد زره‌ساز (عضو هیئت علمی دانشگاه خوارزمی و مسئول کمیته پژوهش انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران)

ادامه مطلب
دومین ‌نشست تخصصی: آموزش مجازی و کتابخانه دیجیتالی

دومین ‌نشست تخصصی: آموزش مجازی و کتابخانه دیجیتالی

با حضور:

دکتر یوسف مهدوی نسب، عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی و عضو هیئت مدیره انجمن فناوری آموزشی ایران

دکتر سید مهدی طاهری، عضو هیئت‌علمی و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه علامه طباطبایی

تاریخ: روز سه شنبه، 27 خرداد 1399

ساعت: 21 الی 23 در صفحه اینستاگرام انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

مجری کارشناس: دکتر محمد زره‌ساز، عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی و مسئول کمیته پژوهش انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

ادامه مطلب
چهارمین برنامه زنده آموزشی: قطب‌نمای آموزشی

چهارمین برنامه زنده آموزشی: قطب‌نمای آموزشی

مدرس:آقای دکتر مهدی محمدی، دانشیار دانشگاه قم و رئیس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران (شاخه قم)

تاریخ: روز پنج شنبه، 15 خرداد 1399

ساعت: 21 الی 23 در صفحه اینستاگرام انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

مجری کارشناس: خانم دکتر میترا صمیعی، عضو هئیت علمی دانشگاه علامه طباطبائی و عضو هیئت مدیره و مسئول کمیته آموزش انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

ادامه مطلب
قطب‌نمای آموزش (5)

پنجمین قطب نمای آموزش: تدوین فرضیه و سؤالات پژوهش در پایان‌نامه

مهمان نشست: دکتر محسن نوکاریزی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد
مجری کارشناس: دکتر میترا صمیعی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبائی (مسئول کمیته آموزش انجمن)
زمان: روز سه شنبه، 3 تیر 1399
ساعت: 21 الی 23
ادامه مطلب
 سومین نشست تخصصی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

سومین نشست تخصصی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

مهمانان نشست:دکتر مصطفی امینی و دکتر مظفر پاسدار شیرازی

مجری کارشناس:دکتر محمد زره‌ساز

زمان:سه‌شنبه 24 تیر 1399

ساعت:21 الی 23 شب

ادامه مطلب
مهارت‌های سخنرانی در جلسات دفاعیه پایان‌نامه‌ها (قطب نمای آموزش 6)

ششمین قطب نمای آموزش: مهارت‌های سخنرانی در جلسات دفاعیه پایان‌نامه‌ها

مهمان نشست: دکتر مریم صراف‌زاده، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تهران، پژوهشگر دانشگاه چارلزاستوارت استرالیا

مجری کارشناس: دکتر میترا صمیعی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی و مسئول کمیته آموزش انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

تاریخ: سه‌شنبه، 10 تیر 1399

ساعت: 16 الی 18

ادامه مطلب
طراحی، تنظیم و تحلیل پرسشنامه در حوزه علوم اطلاعات و علم‌سنجی (قطب نمای آموزش 7)

هفتمین قطب نمای آموزش: طراحی، تنظیم و تحلیل پرسشنامه در حوزه علوم اطلاعات و علم‌سنجی

مهمان نشست: دکتر رسول زوارقی، عضو هیئت‌علمی دانشگاه تبریز و رئیس کتابخانه مرکزی دانشگاه تبریز

مجری کارشناس: دکتر محمد زره‌ساز، عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی و مسئول کمیته پژوهش انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران

زمان: سه‌شنبه 31 تیر 1399

ساعت: 21:30 الی 23:30

ادامه مطلب
علم گر دست نا اهلش بود          علم نبود  عاقبت رنجی بود

علم گر دست نا اهلش بود علم نبود عاقبت رنجی بود

این روزها تیتر اول همه خبر­های جهان با جمله‌­ای شروع می‌­شود که واژه کرونا درآن خودنمایی می­‌کند. به این پدیده از جنبه­‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی طنز پرداخته می­‌شود و همه ما چه درفضای مجازی و چه ازطریق گیرنده­‌های صوتی و تصویری خبرهای مربوط به آن را دنبال می­‌کنیم. آنچه که در لابه لای این اخبار ذهن را به خود مشغول می­‌کند، واژه پرتکرار کرونا نیست، بلکه واژه‌ای است به نام علم، که متأثر از این ویروس، خواسته یا ناخواسته مورد هجمه قرارگرفته و احتمال آزمایشگاهی بودن این ویروس یکی از احتمالات مطرح شده توسط صاحب­نظران در علوم زیست فناوری است.
ادامه مطلب