header001

شماره پنجم: (تغییر نام و حرفه)

رحمت الله فتاحی

آیا تغییر نام رشته می‌تواند بر حرفه و خدمات آن تأثیر داشته باشد؟

تحولات اجتماعی و حرفه‌ای نشانه پویایی جامعه به شمار می‌آید. در واقع، هر جامعه‌ای در تعامل با روندهای اجتماعی، اقتصادی، آموزشی، علمی و غیره، تلاش می‌کند تا در راستای هدف‌ها و رسالت‌های خود واکنش نشان دهد. این امری طبیعی و بدیهی است. عکس آن نیز می‌تواند نشان از عقب‌نشینی و مرگ تدریجی جامعه باشد. حرفه کتابداری و اطلاع‌رسانی به عنوان حرفه‌ای که نقش زیربنایی در دسترسی جامعه به اطلاعات و دانش دارد، همواره در تلاش بوده است تا خود را با تحولات جدید و ارائه خدمات مناسب‌تر به جامعه سازگار کند. این سازگاری نه تنها در محتوا، کارکردها و خدمات آن جلوه کرده و می‌کند بلکه تحول در نام حرفه نیز بخشی از سازگاری کلی به شمار می رود.

ادامه مطلب
محمد زره ساز

بادهای مساعد یا طوفان‌های بنیان‌افکن؟ سرنوشت فضای حرفه‌ای پس از تغییر عنوان رشته در ایران

تغییر عنوان رشته از "کتابداری و اطلاع‌رسانی" به "علم اطلاعات و دانش‌شناسی" می‌تواند پیامدهای مختلفی برای فضای حرفه‌ای داشته باشد. با این حال، پیش از تلاش برای مشخص کردن این پیامدها، ضرورت دارد که مبانی معرفت‌شناختی و فلسفی تغییر پدید آمده در عنوان رشته، توسط دانشمندان و متخصصان به خوبی تبیین و مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد. آنگاه این امکان وجود خواهد داشت تا بر اساس چنین تحلیل عالمانه‌ای، رویکردهای حرفه‌ای آینده، و همچنین نقش و تأثیر حرفه‌مندان در جامعه مورد بررسی قرار گیرد. در این مرحله همچنین نیاز به انجام مطالعات آینده‌شناسی کاملاً احساس می‌شود تا نگرانی‌های متخصصان و حرفه‌مندان از مواجهه با آینده‌ای نامعلوم کاسته شود. انجام این مطالعات به تعیین چشم‌اندازهای حرفه‌ای آینده و انجام برنامه‌ریزی‌های بلندمدت و هدفمند، و همچنین امکان بهره‌برداری درست از منابع و فرصت‌های پدید آمده کمک می‌کند (مردوخی، 1375).

ادامه مطلب
حسن بهزادی

کتابداري و اطلاع رساني داخل پرانتز علم اطلاعات و دانش­‎شناسي

هدف: هدف از انجام اين تحقيق بررسي ديدگاه جامعه حرفه‌ای رشته از تغييرات صورت گرفته در رشته است.
روش: اين پژوهش از نوع کاربردي است که به روش پيمايشي – توصيفي انجام شده است. جامعه پژوهش شامل دو گروه اصلي است: (1) دانشجويان رشته و (2) شاغلين رشته در شهر مشهد. روش نمونه‌گیری در دسترس در اين پژوهش مورد استفاده قرار گرفت و بر اين مبنا، پرسشنامه در دانشگاه‎های شهر مشهد که رشته در آنجا وجود داشت و همچنين کتابخانه‎های عمومي، دانشگاهي و تخصصي شهر مشهد توزيع گرديد که تعداد 117 پرسشنامه گردآوري گرديد.
ادامه مطلب
سمیه سادات آخشیک

روایتی کوتاه از یک نظریه: تغییر نام در قالب یخی

کرت زادک لوین از پیشگامان روانشناسی کاربردی و از صاحب نظران رفتار سازمانی در دهه 1990 میلادی در چارچوب تغییر برنامه ریزی شده، نظریه تغییر سه مرحله ای را مطرح کرد. او، تغییر برنامه ریزی شده را فرایندی سه مرحله ای می داند: در نخستین مرحله از این فرایند که لوین آن را در اصطلاح انجماد زدایی نام می نهد، ضرورت تغییر احساس می شود.
ادامه مطلب
مینایی فر

نقش و تأثیر فناوری‌های نوین (اطلاعاتی و ارتباطی) بر کارآفرینی و بازار‌کار رشته

عصر حاضر که دوره پیشرفت سرسام آور فناوری، خصوصا ً فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی است،تحولات عظیمی در فعالیت‌های افراد ایجاد کرده است. بنابراین، کارآفرینان علم اطلاعات و دانش‌شناسی بایستی با توجه به پیشرفت‌های شگرف فناوری‌های نوین اطلاعاتی و ارتباطی شرایط عصر اطلاعات را بشناسند و با کارآفرینی خود ملزومات این عصر را بیابند و با روش‌ها و شیوه‌های خاص خود و با توجه به رشته‌ی خود آن را ایجاد کنند.

ادامه مطلب
نرگس نشاط

در گفتگو با دکتر نشاط: نظر به تغییر عنوان رشته، حرفه به کدام سو می رود؟

دکتر نرگس نشاط دانشیار سازمان اسناد و کتابخانه ملی می‌باشد که در دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتي مالك اشتر،دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، دانشكده صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، دانشگاه علوم و تحقيقات تهران و همدان،دانشگاه آزاد واحدهای تهران-شمال و تنکابن به فعالیت‌های آموزشی پرداخته است. ایشان مقالات، جوایز و فعالیت‌های پژوهشی فراوانی در کارنامه خود دارند. با ایشان درباره تغییر حرفه و تغییر نام به گفتگو پرداختیم.

ادامه مطلب
یزدان منصوریان

در گفتگو با دکتر منصوریان: با تغيير عنوان رشته، آينده حرفه‌ای و دامنه شغلی باید چگونه باشد؟

با دکتر یزدان منصوریان، دانشیار دانشگاه خوارزمی، می‌توان از طریق یادداشت‌هایش در "مجله الکترونیکی عطف" یا با مرور نوشته‌هایش در "سخن هفته لیزنا" از نزدیک آشنا شد. نظراتش را بی‌پیرایه، ساده و با پشتوانه‌ای غنی از شعر شاعران شیرین سخن از طیف حافظ، سعدی، خیام تا اخوان ثالث و نیز شعرای معاصر بیان می‌دارد. توجه ایشان به موضوع تغییر عنوان رشته از این حیث می‌تواند جالب‌توجه می‌باشد که برخی آثار ایشان به موضوعات و عناوینی نظیر "صد شغل براي کتابداران"، "به علم اطلاعات و دانش شناسی خوش‌آمدید"،" صد جستار بنیادی در کتابداری و اطلاع‌رسانی " و غیره، مستقیماً به دامنه شغلی علم اطلاعات و دانش شناسی پرداخته است.

ادامه مطلب
اعظم صنعت جو

در گفتگو با دکتر صنعت جو: تغییر عنوان رشته و تغییر در سرفصل‌ها و دروس آن باید چگونه باشد؟

دکتر اعظم صنعت جو دارای مدرک کارشناسی کتابداری از دانشگاه فردوسی مشهد، کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی از دانشگاه فردوسی مشهد و دکترای کتابداری و اطلاع رسانی از دانشگاه سلطنتی علوم کتابداری و اطلاع رسانی دانمارک است. از سوابق تدریس ایشان می توان به تدریس، در دوره های آموزشی کوتاه مدت در مرکز آموزش عالی شهید هاشمی نژاد و نیز مرکز آموزش مدیریت دولتی خراسان به صورت حق التدریس و تدریس دروس سازماندهی، ذخیره و بازیابی در دوران تحصیل در دانمارک اشاره نمود. ايشان هم اكنون مديريت گروه كتابداري را بر عهده دارند و از این رو در زمینه تغییر عنوان کتابداری و اطلاع رسانی و تغییر در سرفصل های علم اطلاعات و دانش شناسی با ایشان به گفتگو پرداختیم.

ادامه مطلب
نصرت ریاحی نیا

در گفتگو با دکتر ریاحی نیا: برنامه استراتژیک، چالش ها و چشم اندازه

دکتر ریاحی‌نیا، استاد گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه خوارزمی است. کارشناسی دبیری آموزش زبان انگلیسی از دانشگاه شهید چمران اهواز، کارشناسی ارشد علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی از دانشگاه تربیت مدرس و دکتری علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی را از دانشگاه دهلی هندوستان اخذ کرده است. استاد نمونه و پژوهشگر نمونه در دانشگاه خوارزمی و استان البرز، تأسیس و راه اندازی رشته، تألیف و ترجمه آثار ارزشمند و نگارش مقالات تخصصی فراوان در حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی در سابقه حرفه‌ای ایشان مشاهده می‌شود. تجربه مدیریت در سمت‌های گوناگون از مدیریت گروه تا معاونت پژوهشی و نیز مدیریت کتابخانه مرکزی دانشگاه خوارزمی و سایر مسئولیت‌های حرفه‌ای، نشان از توانمندی‌های مدیریتی ایشان دارد.

ادامه مطلب
میلاد معین الدین

گوشه و کنار از اداره کل کتابخانه های عمومی استان خراسان رضوی(3)

برخی از اخبار فعالیت‌های اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی در سال 1392-1393 به شرح زیر است:
نشست مشترک مدیران کل حفظ آثار و نشر و کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی برگزار شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی این جلسه در محل اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان برگزار شد در پایان این جلسه به برگزاری جلسات کاری مشترک و برنامه‌ریزی برای انعقاد تفاهم‌نامه همکاری مشترک میان دو دستگاه تاکید شد.
ادامه مطلب
عطیه باغستانی

گزارشی از همایش از کتابداری تا علم اطلاعات و دانش شناسی

با گذشت بیش از یک سال از تغییر نام رشته کتابداری و اطلاع‌رسانی به علم اطلاعات و دانش شناسی، انجمن علمی- دانشجویی رشته علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه آزاد همدان و انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران شاخه همدان و با همکاری دانشگاه آزاد همدان، همایشی با عنوان "کتابداری و اطلاع‌رسانی یا علم اطلاعات و دانش‎شناسی" در روز چهارشنبه مورخ 30/11/92 از ساعت 8:30 الی 15:30 در سالن همایش ساختمان شهید عباسپور دانشگاه آزاد همدان برگزار کرد. در این همایش، پس از پخش سرود ملی ایران و تلاوت آیاتی از قرآن مجید؛ آقای دکتر علیرضا اسفندیاری مقدم ایراد سخنرانی نمودند. سپس جناب آقای دکتر سید علی‌اکبر فامیل روحانی، مدیر گروه علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه آزاد همدان، ضمن بیان جایگاه علم اطلاعات و دانش شناسی در ایران و همدان به اهمیت و تأثیرگذاری این رشته در سطح دنیا اشاره نمودند.

ادامه مطلب
دکتر حری

گزارشی از همایش بزرگداشت دکتر حری

مراسم بزرگداشت دکتر عباس حری 27 فروردین توسط انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران (شاخه خراسان) و با حضور دکتر رضایی شریف آبادی، ریاست انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران، سید کاظم حافظیان رضوی، آقای شمقدری، مدیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان خراسان رضوی، دکتر رحمت‌الله فتاحی و محمدحسین دیانی، اعضای هیئت‌علمی دانشگاه فردوسی مشهد، و خانواده مرحوم حری، در میان جمعی از دوستداران ایشان برگزار شد. گزارش کوتاهی از این همایش به شرح زیر تقدیم می‌گردد.پس از قرائت قرآن کریم و سرود ملی جمهوری اسلامی ایران دکتر رحمت‌الله فتاحی رییس انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی شاخه خراسان به سخنرانی پرداختند:

ادامه مطلب
عطیه باغستانی

گزارشی از همایش تخصصی سازی خدمات در کتابخانه ها

انجمن کتابداری و اطلاع رسانی شاخه خراسان، همایش « راهکارها و روش های خدمات تخصصی و شخصی سازی در کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی» را در 4 اسفند 1392 برگزار نمود. میهمانان ویژه این همایش آقای دکتر " ابوالفضل حسن آبادی" و آقای " محمد مشایخی" بودند. این همایش روز یکشنبه 4 اسفند 1392 از ساعت 9 الی 11:30، در آمفی تئاتر دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد.
ادامه مطلب
فاطمه پازوکی

توپ و توت

چندی قبل نهاد کتابخانه‌های عمومی تعدادی بادکنک که آرم نهاد روی آن‌ها درج‌شده را به کتابخانه‌ها فرستاد. بهانه خوبی بود تا بچه‌هایی که همراه پدر و مادرشان به کتابخانه می‌آیند را سرگرم کنیم. هرچند گاه دردسرهای خودش را دارد...
خانم جوانی همراه با پسربچۀ کوچکش وارد کتابخانه شد. توجهم بیشتر جلب شد وقتی دیدم مادر که کمی عصبی به نظر می‌رسید، دست پسرک کپل خود را محکم گرفته و درحالی‌که او را به زور داخل کتابخانه می‌کشید گفت: «دیگه نمیارمت کتابخونه!». پسرک هم که مشخص بود زورش از مادر بیشتر است درحالی‌که که پایش را روی زمین می‌کشید پشت چشم نازک کرد و با لجبازی و بی‌میلی گفت: «خب نیـــار» و در همین حال چشمش به من افتاد. درحالیکه سعی می‌کردم عامدانه تن صدایم را پایین‌تر ببرم تا نشان بدهم باید سکوت را رعایت کنند گفتم: «سلام آقا. اینجا کتابخونه است! باید آروم با هم صحبت کنیم».
ادامه مطلب
کتابگذار اعظم

گفتگو با یک دانش‌آموخته رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی

با الهام از قطعه" هوشيار و مست" شاهكار بانو پروين اعتصامي
دوستي در ره مرا ديد و گريبانم گرفت * گفتمش اي دوست اين پيراهن است افسار نيست
گفت آخر گشته ام بيكار در اين رشته ام * گفتمش جرمم چه باشد كز برايت كار نيست
گفت يادت رفته از گفتار پر اميد خويش * گفتمش اين حافظه گويا دگر هشيار نيست
گفت مي گويم برايت آنچه از يادت برفت * گفتمش آري بگو اي چون تو خوش گفتار نيست
ادامه مطلب